Experimenty fakulty životního prostředí ČZU v Praze


Sezóna 2023/2024

Čtvrtá sezóna spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou v Praze pokračuje sběrem dat tání sněhu ze třech experimentálních ploch. Pro tuto sezónu přibylo především automatické měření výšky sněhu, a to jak toho přírodního, tak i na sjezdovce. Tým z ČZU rozšířil meteorologickou stanici o ultrazvukové čidlo, které pravidelně měří výšku přírodního sněhu vedle sjezdovky. Díky spolupráci České zemědělské univerzity v Praze se společností RipTech a jejich softwarovému řešení Mountain Manager je pro nás tuto sezónu novinkou měření výšky sněhu pod rolbou, tak, že pilot rolby ví, kolik sněhu má k dispozici v různých částech sjezdovky, což přispívá k efektivnější práci a v konečném důsledku i k prodloužení sezóny. Systém využívá měření polohy pomocí satelitní navigace s velmi přesnou anténou, která je umístěna na střeše rolby a zaznamenává svoji polohu v reálném čase. Hodnoty výšky sněhu pod rolbou se zobrazují řidiči přímo na tabletu v kabině. Informace o výšce sněhu a ovládání antény má tak při úpravě sjezdovky po ruce. Celkové řešení se zatím vyvíjí ve spolupráci s oběma organizacemi a Skiareál Alšovka jim spolu s dalšími areály jako Muttereralm a Mladé Buky slouží jako jedno z pilotních středisek pro testování a vývoj tohoto systému. Děkujeme za spolupráci a těšíme se na další sezóny plné inovací.

 

Výsledky spolupráce areálu a týmu ČZU se zužitkovali i v tomto článku:

Mizející sníh? Jak změna klimatu mění zimní krajinu

 


Sezóna 2022/2023

Letos začne už třetí sezóna spolupráce s hydrology z České zemědělské univerzity v Praze. Na malé sjezdovce se bude stále monitorovat odtok vody ze sněhu, stejně jako minulý rok. Výzkumníci postupně zpracovávají výsledky z minulých zim, ale pro relevantní závěry potřebují získat data z dalších zimních sezón. Stejně jako vloni pro ně vytvoříme experimentální hromadu technického sněhu ve spodní části sjezdovky, kterou necháme přirozeně odtávat, a vše se bude automaticky měřit automatickými čidly pod zemí.
Přejme si, aby letošní zima byla ještě sněhově vydatnější, než ty předchozí a vy si parádně užili zimní hrátky a výzkumníci získali dostatek dat pro modelování tání technického sněhu.
Na hromady prosím nevstupujte, abyste nenarušili měření.

 

Prezentace z meteorologické konference 2022 – Alšovka_CZU 


Sezóna 2021/2022

Minulý rok jsme začali spolupracovat s vědeckým týmem z ČZU v Praze na výzkumu vlivu umělého zasněžování na vodní režim v krajině. Tuto zimu se experimenty dále rozšířily, kdy výzkumníci budou monitorovat, jak se vyvíjí sněhová pokrývka na sjezdovce a mimo ni. Výzkumníci proto před zimou instalovali tři zařízení, která budou měřit odtok tajícího sněhu na malé sjezdovce a mimo ni. Jedna monitorovací plocha bude měřit tání v horní části sjezdovky a další ve spodní části těsně nad nástupní stanicí vleku. Třetí plocha sbírá tající vodu z přírodního sněhu v lese mezi velkou a malou sjezdovkou. Tato měření pomohou objasnit, kolik vody ze sněhu se dostane zpět do vodního toku, kolik se vsákne do půdy nebo se vypaří. Kromě tohoto monitoringu bude stále probíhat experiment s dvěma hromadami sněhu v dolní části malé sjezdovky, kde se měří změny objemu technického a přírodního sněhu. Proto Vás moc prosíme, abyste na hromady nelezli, protože byste mohli měření zničit.

 

Článek s fotogalerií ZDE


Sezóna 2020/2021

V letošní plně Covidové sezóně jsme se spojili s partou vědců z fakulty životního prostředí ČZU v Praze, kteří studují jaké má umělé zasněžování vliv na přírodu a na vodní toky. Toto je velmi žhavé téma, především v současné době, kdy se často řeší nedostatek vody v krajině. Relevantní studie o konkrétním vlivu na vodní režim na českém území však chybí a ski areál Alšovka poskytl prostor na měření a experimenty. Tým vědců vedený Romanem Jurasem pro začátek sleduje, jaké jsou rozdíly v rychlosti tání umělého a technického sněhu. To pomůže ujasnit, jak rychle se voda z technického sněhu vrátí do vodního toku. Na malé sjezdovce jsme tak vytvořili dvě hromady sněhu, jednu z umělého sněhu a druhou z přírodního sněhu. Každý týden se potom změří, kolik sněhu odtálo nebo naopak přibylo. Aby bylo měření opravdu přesné, tak vědci používají snímkování dronem a přesnou GPS, která umí zaměřit výšku sněhu s přesností na centimetry. Zároveň Vás prosíme, abyste na hromady nelezli, protože byste mohli měření zničit. Chtěli bychom, aby Ski areál Alšovka byl co nejšetrnější k životnímu prostředí, a tak pro další sezóny plánujeme spolupráci na výzkumu ještě rozšířit, ale to se nechte překvapit.

I

Další práce týmu působícího na Alšovce:

www.nase-voda.cz

I

0c401465-add6-46c9-99e9-1abd226eb477
Orientation: 1
« z 145 »

Budeme se těšit na další spolupráci.

Tým Ski areálu Alšovka.